Dzień przestrzeni kosmicznej
Dodane przez admin dnia 27 marzec 2008
Układ Słoneczny jest układem ciał astronomicznych znajdujących się pod dominującym wpływem pola grawitacyjnego Słońca, związanych wspólnym pochodzeniem.
Rozszerzona zawartość newsa
Dzień przestrzeni kosmicznej


Układ Słoneczny jest układem ciał astronomicznych znajdujących się pod dominującym wpływem pola grawitacyjnego Słońca, związanych wspólnym pochodzeniem. Składa się ze Słońca, czterech planet skalistych (Merkurego, Wenus, Ziemi i Marsa) oraz ich naturalnych satelitów (księżyców), pasa planetoid, czterech planet gazowych (Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna) oraz ich satelitów, niewielkich obiektów leżących poza orbitą Neptuna (w tym Plutona, który do niedawna uznawany był za planetę, a obecnie określany jest mianem planety karłowatej), komet, ciał meteorowych oraz pyłu i gazu międzyplanetarnego.
Uczniowie klas II pod kierunkiem nauczyciela fizyki p.A Stolarczyk wykonali makiety Układu Słonecznego. Młodzi wykonawcy zadziwili inwencją i pomysłowością w wykorzystaniu różnorodnych materiałów.
Mamy nadzieję, że ta lekcja rozbudzi zainteresowania uczniów astronomią, że będą oni poszukiwać w przyszłości odpowiedzi na pytania nurtujące ludzi od wieków.
Czy istnieje życie poza nasza planetą?
Kiedy ludzkość wyruszy w kierunku innych układów planetarnych?