Strona Główna · Linki · Kontakt · Galeria · Mapa serwisu · Mapa dojazdu 28.09.2020 22:04:28
Nasza szkoła
 O szkole
 Nasz patron
 Dyrekcja
 Nauczyciele
 Psycholog
 Pedagog
 Biblioteka
 Terminarz
 Plan lekcji
Dokumenty szkolne
 Statut
 Program Rozwoju
 Program wychowawczo-
 profilaktyczny

 Procedury
 Regulamin Porządkowy
 Regulamin kompleksu
 sportowego

 Regulamin dyskotek
 Regulamin boiska
 Polityka ochrony
 dziecka

Dziennik
 Dziennik elektroniczny
Egzamin gimnazjalny
 Wyniki egzaminu
 gimnazjalnego
 2018/2019

 Archiwum
Ogłoszenia
 Podręczniki 2016/2017
 Regulamin dowozu
 uczniów

 Rokład jazdy autobusu
Obiady
 Menu (03.06 — 14.06)
 Regulamin i oferta
 cenowa

 Umowa - korzystanie
 z obiadów

 Kontakt
Rada Rodziców
 Rada Rodziców
 Wpłaty na RR
 Protokoły zebrań RR
 Konta bankowe
Programy unijne i rządowe


Logo EFS
Dość już tego hałasu!
Aktualności
Dość już tego hałasu!


Dość już tego hałasu! Jak bronić się przed akustycznym smogiem?

Hałas to jeden z największych naszych wrogów i niestety stały element naszego otoczenia. Dziś pochylamy się nad tym problemem. Wyjaśniamy, jakie dźwięki są niebezpieczne dla naszego zdrowia i jak się przed nimi bronić.

Z roku na rok jest coraz głośniej, przez co czujemy się coraz gorzej. W miastach przybywa ludzi, a wraz z nimi niekorzystnych odgłosów cywilizacji. Wystarczy przez pięć minut postać w centrum np. Warszawy, żeby na własnej skórze doświadczyć negatywnego oddziaływania hałasu, nazywanego też smogiem akustycznym.

Czym jest hałas?

Hałas to po prostu niepożądany dźwięk, którego działanie jest uciążliwe i szkodliwe dla człowieka. Niechciane dźwięki np. huk, trzask, nieustanny szum czy szmer mają różne natężenie, widma częstotliwości i długotrwałość działania.

Wyróżniamy hałas przemysłowy, czyli ten w miejscu pracy; komunikacyjny np. drogowy, kolejowy, lotniczy i komunalny, dotyczący miejsca zamieszkania. Niestety natykamy się na niego gdziekolwiek byśmy się nie ruszyli, chyba że mamy to szczęście, że mieszkamy poza miastem, w jakimś zacisznym miejscu.

Natężenie hałasu a skutki zdrowotne

0-35 decybeli to hałas pochodzący z natury. To wszystkie dźwięki naturalnie występujące w przyrodzie. Nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia, a są dla niego wręcz korzystne, to np. odgłosy lasu.

35-70 decybeli to np. dźwięk odkurzacza, sprzętu kuchennego, chrapania. Taki poziom natężenia dźwięku osłabia układ nerwowy, powoduje uczucie zmęczenia, niepokoju, nerwowość i rozdrażnienie, obniża czułość wzroku, niekorzystnie wpływa na sen czy wypoczynek.

70- 90 decybeli to np. odgłosy ulicy, szum w centrum handlowym, w pracy, w szkole podczas przerwy czy na uczelni. Nawet jeżeli nie jest bardzo głośny, to jest jednostajny i długotrwały, bardzo niekorzystnie działający na układ nerwowy. Powoduje osłabienie słuchu i ostre bóle głowy.

Dźwięki powyżej 90 decybeli np. odgłosy piły łańcuchowej czy młota pneumatycznego są już bardzo groźne dla naszego zdrowia, a hałas, który przekracza 130 decybeli (np. start myśliwca) wprawia w drganie nasze narządy wewnętrzne uszkadzając je i prowadząc do różnych chorób (może np. trwale uszkodzić słuch). Taki poziom natężenia dźwięku może wywołać mdłości, zaburzenia równowagi, zawroty głowy, oczopląs.

Problem cywilizacyjny

Zastanówmy się, czy w ciągu dnia mamy choć chwilę ciszy. Na ogół budzi nas dźwięk budzika - głośny i nieprzyjemny, następnie włączamy radio, telewizję, ekspres do kawy, czyli poziom hałasu stale rośnie. Wychodzimy z domu, a tam napotykamy wszędobylski smog akustyczny, w pracy siedzimy w głośnym pomieszczeniu, a gdy wracamy do domu kropkę nad "i" stawiają krzyczące i płaczące dzieci. I jak tu nie zwariować? No właśnie, badania pokazują, że jest z nami coraz gorzej.

Niechciane dźwięki wywołują niepokój, podenerwowanie i agresję, a także zaburzenia snu, depresje, lęki i inne zaburzenia psychiczne. U dzieci długotrwały hałas powoduje zaburzenia rozwoju umysłowego. U dorosłych sprzyja chorobie wrzodowej przewodu pokarmowego, a także chorobie wieńcowej i zawałom serca.

Coraz więcej osób skarży się na szumy w uszach i drażniące dźwięki, słyszane nawet w ciszy. Do tej pory takie dolegliwości przypisywano głownie osobom starszym. Teraz to się zmieniło. Na podobne objawy skarży się do trzecia osoba. Na skutek małych uszkodzeń czy chwilowej dysfunkcji spowodowanej małym hałasem objawy mijają, ale u 5 proc. ludzi mają charakter stały, a nieleczone prowadzą do utraty słuchu.

Hałas to problemem cywilizacyjny, jest go coraz więcej, występuje coraz częściej i jest głośniejszy. Szacuje się, że do 2025 roku na całym świecie więcej niż 900 milionów ludzi będzie cierpieć z powodu utraty słuchu.

Jak chronić się przed hałasem?

Każdy z nas może zminimalizować obecność niechcianych dźwięków w codziennym życiu. W mieszkaniu czy domu zainstalujmy okna, które pochłaniają dźwięki z otoczenia oraz drzwi (także te wewnątrz mieszkania), które tłumią odgłosy dochodzące z zewnątrz pomieszczenia.

Jeśli chcemy odciąć się od jakichkolwiek dźwięków, spróbujmy zatyczek do uszu (świetnie sprawdzą się podczas snu) czy nauszników.

Do słuchania muzyki czy radia na naszych smartfonach używajmy nowoczesnych słuchawek audio, które redukują czy izolują hałas.

Natomiast dla naszego komfortu psychicznego wybierzmy się przynajmniej raz w tygodniu poza miasto czy na spacer do pobliskiego lasu i ograniczmy używanie sprzętu elektronicznego.

Źródło: TVN Meteo Active

Autor: mar/mar
BIP
Projekt edukacyjny
 Regulamin realizowania
 projektów

 Podstawa prawna
 Deklaracja o
 przystąpieniu

Dla uczniów
 Zajęcia pozalekcyjne
 Zajęcia szachowe
 Plan zajęć Klubu
 Sportowego ZDROWIE

 Stypendia motywacyjne
 Dzwonki
 Samorząd szkolny
 Wyjazdowe koło
 fizyczne

 Wymiana zagraniczna
 Bezpłatne podręczniki
Szkoła Promująca Zdrowie
 Wyniki autoewaluacji
 2015

 Prezentacja działań 2015
 Jesteśmy SPZ
 Publiczna prezentacja działań w ramach Szkoły Promującej Zdrowie
 Sprawozdania z działań
 w latach 2015 - 2019

 Działania w latach
 2015 - 2019

 Realizacja priorytetów
 Szkoły

 Szkoła Promująca
 Zdrowie

 Bezpieczeństwo dzieci
 na co dzień

 Świadomy rodzic -
 prezentacja

 Działania szkoły
 Wyniki autoewaluacji
 Szkoła Podstawowa -
 prezentacjaCheerleaderki
Witryna
 Archiwum
Certyfikaty
Copyright © 2007-2015  e-mail:gimnazjum@gimmichalowice.pl